Surrey Mark Background
Mark Master Masons of Surrey Mark Master Masons of Surrey
Provincial Honours 2020



  • Active Officers
  • Promotions
  • First Appointments To Past Rank
  • RAM Grand Rank
Provincial Grand Name Lodge

Senior Warden Paul Danbury Fitzgerald, PAGDC Redhill 1285
Junior Warden John Stephen Hardy Bond of Friendship 1576
Master Overseer Martin George Baker Ditton 1857
Senior Overseer Richard John Collinson Weyside 442
Junior Overseer Kevin David Woodward Weald of Surrey 1314
Chaplain Louis Maurice Keats, PGJD Rose 534
Treasurer Raymond Michael Scott Seeley, PGSD Noel 505
Registrar John Stephen Charles Woodville, GStwd Richmond 808
Secretary Tim Ford, PGStwd Oak Tree 1839
Director of Ceremonies Paul Andrew Wicking Woodgrange 1111
Almoner John Thomas Coleman, PAGDC Percy 114
Charity Steward Stephen Richard Jones, GStwd Noel 505
Inspector of Works Gary Eric Raggett Collingwood 1669
Sword Bearer James Nicholas Hill Richmond 808
Deputy Grand Chaplain John Fleetwood, PGJD Richmond 808
Deputy Grand Secretary Brian Geoffrey Cotton, PAGSwdB Manor of Bensham 1167
Deputy Grand DC Leslie Smith Kintore 333
Senior Deacon Mark Steven Guzam Percy 114
Senior Deacon Mark Peter Donovan Noel 505
Senior Deacon Michael Fenech St Andrews 806
Junior Deacon David Thomas Clark Kintore 333
Junior Deacon John Anthony Ward St Andrews 806
Junior Deacon Walter Joseph Maynard Lingfield 1419
Asst Grand Secretary Alastair Richardson Manor of Bensham 1167
Asst Grand Charity Steward Alan Brockwell Manor of Bensham 1167
Asst Grand DC Nigel Graham Percy 114
Asst Grand DC John Carl Fitzgerald Richmond 808
Asst Grand DC Gordon Robert Hamilton Richmond 808
Asst Grand DC Colin John Clark Cranleigh 1917
Organist Robert Anthony Soper Manor of Bensham 1167
Standard Bearer David Clark Grimmer Stoneleigh 995
Asst G St B Clive David Harris Sanderstead 1742
Inner Guard Alfred John Arnold Rose 534
Steward Garth Blanchard Croydon 198
Steward Nigel Feltham Croydon 198
Steward Ian Holden Crystal Palace 450
Steward Norman Jones Bond of Friendship 1576
Tyler Christopher John Casselden Pride of Surrey 1738
P Prov Grand Name Lodge

Senior Warden Christopher Robert Mason Camberley 1131
Senior Warden Raymond Ernest Kenneth Forster Addiscombe 1320
Senior Warden Glyn Harvey Bond of Friendship 1576
Junior Warden Gary James Bradley Addiscombe 1320
Junior Warden John Gregory (Snr) Comites Sigillorum 1352
Junior Warden Brian Leonard Thompson Collingwood 1669
Junior Warden Robert Kerr Dobbie Oak Tree 1839
Master Overseer Albert Edward Phillip Liffen Bolingbroke 451
Master Overseer David Richard Harrison HA Mann 1197
Master Overseer Eugene Regan Table Fellowship 1841
Junior Overseer Jonathan Bruce Logan Bolingbroke 451
Junior Overseer John Gregory (Jnr) Comites Sigillorum 1352
Inspector of Works Douglas Roy Miller Croydon 198
Inspector of Works Wiktor Magne Molleskog Loyalty 914
Inspector of Works Robert William Gardner Pride of Surrey 1738
Sword Bearer Robert Anthony Soper Manor of Bensham 1167
Junior Deacon Melvin Frederick Aurelius Wilkinson Manor of Bensham 1167
Junior Deacon Kenmore Henderson McIntosh HA Mann 1197
Junior Deacon John Harold Ladd Redhill 1285
Past Provincial Grand Name Lodge
Junior Warden Alan Leslie Underhill, PAGDC Lingfield 1419
Inspector of Works Stephen Clark Jarvis Weald of Surrey 1314
Inspector of Works Jonathan Knopp (S.78) Frederick Wheeler 1407
Assistant Grand DC Stuart William Richard Smith Pride of Surrey 1738
Assistant Grand DC Shane Patrick Burrows Table Fellowship 1841
Standard Bearer Timothy Charles Ward Hiram 13
Standard Bearer Robert George Nye Weyside 442
Standard Bearer Duncan Bell Oak Tree 1839
Name Lodge

Timothy Charles Ward Hiram 13
Robert George Nye Weyside 442
Andrew Fox Noel 505
Alfred John Arnold Rose 534
James Nicholas Hill Richmond 808
Gary Russell Chandler Loyalty 914
Howard Malcolm Curtis George Pleydell Bouverie 955
William Fuller Stoneleigh 995
Raymond Leslie Beadle Redhill 1285
Stephen Clark Jarvis Weald of Surrey 1314
Clive David Harris Sanderstead 1742
Duncan Bell Oak Tree 1839